trende

Oruçluyken Ağız Kokusu Nasıl Engellenir?

132
Oruçluyken Ağız Kokusu Nasıl Engellenir?

Oruçluyken Ağız Kokusu Nasıl Engellenir?

Oruçluyken ağız kokusunu önlemenin yolu ağız bakım önerilerine ve Ramazan boyunca beslenmeye dikkat etmekten geçmektedir. Oruçlu olunan sürede yeterince sıvı tüketmemek ve uzun süreli açlık ağız kokusuna neden olmaktadır.

Özellikle aktif olarak çalışan kişiler için ağız kokusu, en çok endişe veren durumlar arasındadır. Oruçluyken ağız kokusu engelleme yöntemleri, iftardan sahura kadar birtakım durumlara dikkat edildiğinde mümkün olmaktadır. Bunun yanı sıra oruçlu olunan dönem boyunca beslenme alışkanlıklarına özen gösterilmesi, ağız kokusunu önlemeye yardımcı olacaktır.

 

Ramazanda Ağız Kokusu Önleme Yöntemleri

 Ramazan ayında ağız kokusu engelleme yolları arasında diş bakımına özen gösterilmesi ilk sırada gelmektedir. Bunun yanı sıra dikkat edilecek bazı noktalarlar ağız kokusunu gidermek mümkündür. Oruçluyken ağız kokusunu önelemek için dikkat edilebilecek noktalar şu şekilde sıralanabilir:

 • Ramazan dönemi boyunca aşırı çay veya kahve tüketimi ağız kuruluğuna yol açar. Ağız kuruluğu ise ağızda oluşun kokuyu tetikleyici niteliğe sahiptir. Bu nedenle bolca su, bitki çayı veya taze meyve suları gibi içecekleri tüketmeye özen gösterilmelidir.
 • İftar ve sahur saatinden sonra diş bakımının yapılması önemlidir. Dişlerin dikkatle fırçalanmasının yanında diş ipi gibi takviye edici temizlik ürünlerinden yararlanılabilir. Diş ve dil, doğru şekilde temizlenerek ağız kokusu oluşumu engellenebilir.
 • Ramazan döneminde tüketilen ürünlerin ağız kokusu oluşturabilecek gıdalardan yana tercih yapılmaması önemlidir. Peynir veya yumurta gibi gıdaların çok sık tüketilmesi ağız kokusunu tetikleyebilir. Genel anlamda içerisinde bol miktarda su barındıran salatalık veya domates gibi gıdaların tüketilmesi tavsiye edilir.
 • Şarküteri ürünleri, genel olarak ağız kokusunu oluşturan başlıca yiyecekler arasındadır. Sahur veya iftarda salam, sucuk gibi gıdaları tüketmek ağız kokusuna neden olacaktır.
 • Baharat oranı bol yiyeceklerin tüketilmesi, ağız kokusuna neden olan unsurlardandır. Baharatlı gıdalar yerine lif bakımından zengin olan besinlerin tüketilmesi önerilmektedir.
 • Oruçlu olunan dönemde su yutmamak kaydıyla belirli aralıklarla ağzı çalkalamak, ağız kokusunu gidermeye yardımcı olabilir.
 • Oruçluyken ağız kokusu engelleme için besinleri hızlı şekilde tüketmek yerine daha yavaş ve çiğneyerek yutmak doğru olacaktır.

 

Oruçluyken Ağız Kokusu Neden Olur?

Oruçluyken ağız kokusunun olma sebebi aç kalınan sürenin uzunluğu olarak ifade edilebilir. Uzun süreli olarak aç kalan kişilerde ağız içerisinde bulunan bakterilerde artış yaşanmaktadır. Bu nedenle diş çürükleri veya ağız kokusu oluşumu hızlanmaktadır. Bunun yanı sıra su içilmemesi ve yeterli sıvı tüketilmemesi ağız kokusunun temel sebeplerindendir. Aynı zamanda sürekli ağızdan nefes alınması veya farklı bir sağlık sorununun olması da ağız kokusuna neden olabilmektedir. Özellikle sahurdan sonra dişlerini fırçalamadan hemen yatan kişilerin ağzında temizlenmemiş plaklar bulunmakta ve bakterileri arttırmaktadır. Bu nedenle Ramazan ayı boyunca ağız ve diş temizliğine ekstra özen gösterilmelidir.

 

Ağız Kokusu ve Nefes Kokusu Nasıl Muayene Ediliyor?

 

Oruçluyken Ağız Kokusuna Ne İyi Gelir?

 Oruçluyken ağız kokusuna iyi gelecek şey ağzı suyla çalkalamak olabilir. Suyu yutmadan ağzın çalkalanması, ağız kokusunu gidermeye ve kişinin daha rahat hissetmesine yardımcıdır. Bunun yanı sıra sahur ve iftar saatlerinde limon ve tarçın gibi koku önleyici gıdalar tüketilerek ağız kokusunun azaltılması mümkün olmaktadır.

 

Ramazan’da Ağız Bakım Önerileri

 Ramazan ayında ağız bakım tavsiyeleri diş ve ağız sağlığı için önemli olmaktadır. Dişler genellikle çok az sürede fırçalanmakla beraber dil ve yanak temizliğin önem verilmemektedir. İftar ve sahur arasında şeker oranı yüksek yiyecekler tercih edildiğinde dişlerin mutlaka fırçalanması gerekmektedir. Diş fırçalama eylemi, birkaç saniye değil yaklaşık olarak 2 dakika sürmelidir.

Dişler fırçalanırken hırpalanmadan ve nazik hareketlerle fırçalanmalıdır. Yanak içleri ve dil yumuşak şekilde fırçalanarak rutin ağız bakımı tamamlanmış olur. İftardan ve sahurdan sonra ağız bakım önerilerine dikkat edilerek ağız kokusunu oluşturan pek çok nedenden kurtulunabilir. Oruçluyken ağız kokusu engelleme yöntemleriyle Ramazan ayında hem daha sağlıklı beslenmek hem rahat hissetmek mümkündür.

Aklınıza Takılan Tüm Sorular İçin Bizimle İletişime Geçebilirsiniz.

 

  Ziyaretçi Yorumları

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  Whatsapp
  Uzman
  Uzman
  Merhaba. Whatsapp Destek Hattımız 10:00 - 18:00 saatleri arasında hizmetinizdedir. Uzman Ekibimiz en kısa sürede cevap verecektir.
  Bian Ajans