trende

Sabahları Yaşanan Ağız Kokusu Nasıl Önlenir?

1.891
Sabahları Yaşanan Ağız Kokusu Nasıl Önlenir?

Sabahları Yaşanan Ağız Kokusu Nasıl Önlenir?

Sabahları yaşanan ağız kokusu sorunlarının basit önleme yöntemleri vardır. Sabah ağız kokuları genelde ciddi sağlık sorunlarının habercisi değildir. Bilinen birkaç sebepten yaşanır ve önlenebilir. Ancak sorun devam ediyor ve ciddileşiyor ise mutlaka doktora danışılması tavsiye edilir.

Hemen hemen herkes sabahları ağız kokusu sorunu yaşar veya yaşamıştır. Bu çok yaygın görülen bir sorundur. Dikkat edilecek birkaç detay ile önlenebilir ve sabah ağız kokusu yaşama probleminden problem yaşayanlar tamamen kurtulabilir.

 

Sabahları Ağız Kokusu Neden Olur?

Sabahları yaşanan ağız kokusunun birçok sebebi olabilir. Bu sebepler aşağıdaki gibidir:

 • Ağız kokusu sorununun yaşandığı dönemlerde ilaç kullanılması
 • Düzenli ve yeterli diş fırçalanmaması
 • Ağız kuruluğu
 • Ağızdaki enfeksiyonlar
 • Tütün ürünlerinin kullanılması
 • Tüketilen gıdalar
 • Diğer tıbbi sebepler

Bu gibi sebepler sabahları ağız kokusuna neden olur. Sabahları ağız kokusu sorunu yaşamak oldukça rahatsız edici ve yaşam kalitesini düşürücü bir sorundur. Bu sorun neden bazı önlemlerle ortadan kaldırılması mümkün geçici bir sorundur.

 

Tütün Ürünlerinin Tüketmeyi Bırakmak

Beraberinde birçok ciddi soruna da sebep olan tütün ürünlerinin kullanımı sabahları ağız kokusu yaşanmasına da sebep olur. Tütün ürünlerinin kullanımı ağız kokusundan çok daha tehlikeli sonuçlar doğurur. Bu sebeple tütün ürünlerini kullanmayı bırakmak hassasiyetle tavsiye edilir.

 

Tüketilen Gıdalara Dikkat Etmek

Tüketilen bazı gıdalar sadece sağlıksız değil aynı zamanda koku yapıcı da olabilirler. Beslenmeye çok dikkat edilmesi ve ağız sağlığına uygun gıdalar tüketilmesi sabahları ağız kokusu sorunu yaşanmasını önler. Aşırı soğan, sarımsak ve ağır baharatlar içeren gıdaların da fazla tüketimi ağız kokusuna sebep olur. Bu gıdaları tüketirken tüketim porsiyonlarına dikkat etmek ve ağız sağlığına zararlı gıdaları tüketmemek sabah yaşanan ağız kokusu sorununu önler.

 

Sabahları Ortaya Çıkan Ağız Kokusu

 

Düzenli ve Yeterli Diş Fırçalamak

Dişleri fırçalamak en temel ağız bakım rutinlerindendir. Düzenli ve yeterli diş fırçalamak sabah yaşanan ağız kokusu sorunlarını önler. Her gün mutlaka en az 2 kez diş fırçalanması diş hekimleri tarafından tavsiye edilir. Ayrıca tüm öğünler ve çay kahve gibi içecekler tüketildikten sonra da dişlerin fırçalanması tavsiye edilir.

Yeterli sürede diş fırçalamak da oldukça önemlidir. Dişlerin temizleneceği kadar süre fırçalamaya devam etmek ve fırçalanmamış yüzey bırakmadan fırçalamak çok önemlidir. Bu süre en az birkaç dakika alır. Fırçalama şekli de diş hekimlerinin tavsiyesi doğrultusunda yapılır. Özellikle yatmadan önce mutlaka dişlerin fırçalanması sabah yaşanan ağız kokusu sorununu önlemeye çok yardımcı olur. Gece ağızda bakteri ürümesi bu sayede önlenmiş olur ve sabah koku oluşmaz.

Ağız Kuruluğunun Giderilmesi

Ağız kuruluğu problemi de sabahları ağız kokusu sorunu yaşanmasına neden olur. Ağız kuruluğu olan kişilerde yaygın olarak sabah ağız kokusu sorunu da yaşanır. Ağız kuruluğunun farklı sebepleri olsa da temel sebebi az su ve sıvı tüketimidir. Aynı zamanda gece ağzı açık uyuyanlarda da ağız kokusu problemi yaşanır.

Ağız kuruluğu yaşayanların bol su tüketmeye başlamaları sağlıklıdır. Genel olarak su tüketmek ve gece uyunan uykunun kalitesi ağız kuruluğu sorununu giderir. Bununla beraber sabah ağız kokusu yaşanması sorunu da giderilmiş olur. Fakat bazı durumlarda ağız kuruluğu sorunu su tüketimi ve ağız kapalı kaliteli uyku ile giderilmez. Bu gibi durumlarda başka rahatsızlıklar söz konusu olabilir. Böyle bir sorun yaşanıyorsa doktora gidilmesi tavsiye edilir.

 

Ağızdaki Enfeksiyonların Tedavi Edilmesi

Ağız enfeksiyonu rahatsızlıkları yaşayanlar sabahları ağız kokusu sorunu yaşayabilirler. Enfeksiyonlar mutlaka doktor kontrolünde tedavi edilmesi gereken rahatsızlıklardır. Ağız enfeksiyonları ve bu enfeksiyonlara bağlı akıntılar yaşayanlar sabahları da ağız kokusu sorunu yaşarlar. Bu gibi durumlarda mutlaka bir KBB doktoruna muayenene gidilmesi tavsiye edilir. Enfeksiyonun iyileşmesi ile sabah yaşanan ağız kokusu sorunu da ortadan kalkacaktır.

 

Aklınıza Takılan Tüm Sorular İçin Bizimle İletişime Geçebilirsiniz.

 

  Ziyaretçi Yorumları

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  Whatsapp
  Uzman
  Uzman
  Merhaba. Whatsapp Destek Hattımız 10:00 - 18:00 saatleri arasında hizmetinizdedir. Uzman Ekibimiz en kısa sürede cevap verecektir.
  Bian Ajans